Stavba domu: 4+1 praktických rád, ktorých by ste sa mali držať PO stavbe domu

Stavba domu: 4+1 praktických rád, ktorých by ste sa mali držať PO stavbe domu

Náš seriál na tému stavba domu sa blíži ku koncu. V jeho poslednej časti sa v piatich bodoch dozviete, čo všetko vás čaká po stavbe domu.

1. Stavba domu a poriadok po nej

Ak ste sa s dohodnutými remeselníkmi alebo so stavebnou firmou nedohodli na upratovaní po skončení všetkých potrebných prác, musíte sa o upratanie postarať sami. Veľkou pomocou môže byť tiež upratovacia firma, ktorá sa špecializuje na upratovanie po stavbách a rekonštrukciách. Po stavbe alebo rekonštrukcii nasledujú vo všeobecnosti dva druhy finálneho upratovania: hrubé upratovanie a upratovanie dočista.  Hrubé upratovanie prichádza na rad v čase, keď sú priestory dokončené po stavebnej stránke a môžu sa odkladať najväčšie odpady a nečistoty, odsávať prachové nánosy, odstraňovať pozostatky zaschnutých lepidiel, farieb a silikónov.  Druhotné upratovanie dočista zaistí prípravu interiéru na nasťahovanie alebo na prevádzku. V tejto fáze by mal byť priestor už zariadený, pretože sa vykonávajú len štandardné čistiace práce, ako vyleštenie a vytrenie podláh, umývanie okien, sklenených priečok a žalúzií, umývanie dvier, zárubní, parapiet, zrkadiel či radiátorov. 

2. Okná

Stavba domu či jeho rekonštrukcia za sebou nechajú značný neporiadok a niet divu, že je upratovanie náročné hlavne na čas. Samostatnú kategóriu tvoria okná, ktoré potrebujú špeciálnu starostlivosť, a preto aj na ňu sa orientujú konkrétne firmy. Skutoční odborníci na ne nanášajú samočistiacu nanoimpregnáciu takzvanou nešpinavou úpravou, ktorú je aplikovaná na sklá pomocou technológie GlasProtect. Táto hydrofóbna impregnácia je obzvlášť vhodná pre okná so zlou dostupnosťou.  Sklá, okná i výklady by sa mali umývať bez použitia leštidiel, vďaka čomu zostanú tieto plochy dlhšie čisté. Ak sa dáte na umývanie týchto plôch sami, špecializované firmy odporúčajú nasledovný postup:  V prvej fáze umyte hrubú špinu zo skiel a parapetov a odstráňte všetky zbytočné reklamné polepy, ochranné fólie, samolepky, bannery, fólie a pod. To odporúčajú robiť za pomoci bežne dostupnej korundovej žiletky, ktorá nepoškodí povrch. Na záver nechajte sklenenú plochu preschnúť a preleštite ju na sucho čistou 100% bavlnenou látkou, ideálne starou plienkou.

3. Terénne úpravy pozemku

Odbornú firmu je lepšie zavolať vtedy, keď musíte riešiť statiku, príliš strmé svahy či v prípade, že by prípadné zosuvy pôdy mohli ohroziť nižšie položené parcely. No pri úprave terénu je nutné najskôr vyriešiť takzvané hrubé modelácie, pri ktorých dôjde k založeniu základu budúcich terénov. Terény by sa nemali v žiadnom prípade navažovať k stavbám, pretože vodu potrebujete odviesť naopak smerom od nich. Ak je pozemok takmer rovinatý, snažte sa aj tak vodu prirodzene odviesť od stavieb. Rovnako pozor na priehlbiny z nedokonale vyriešeného terénu. 

Náš tip: Ak chcete, aby bol váš trávnik čo najkrajší, odporúča sa, samozrejme s ohľadom na kvalitu vrstiev v podloží, po ploche rozprestrieť približne dvadsať až tridsať centimetrov trávnikového substrátu, ktorý zoženiete v každom dobrom záhradkárstve. Tá zaručí rýchle zapojenie trávnika a jeho vyrovnaný rast.

Stavba domu

Stavba domu: terénne úpravy okolo bungalovu Ema

4. Oplotenie pozemku

Oplotenie pozemkov je podľa §139 Stavebného zákona považované za drobnú stavbu v prípade, že spĺňa doplnkovú funkciu k hlavnej stavbe. Aj keď naň nepotrebujete stavebné povolenie, podlieha však ohlasovacej povinnosti, čo znamená, že jeho stavbu musíte vopred ohlásiť na miestnom stavebnom úrade. Oplotenie pozemku môže mať rôznu podobu. Na výber máte z celej rady variantov, no medzi najčastejšie používané patrí: 

Plot z pletiva:

Štandardný plot z pletiva, ktorý je lacný a praktický, no nie je však zrovna najestetickejší. Zaobstarať si môžete pozinkované, zvárané alebo poplastované pletivo. 

Latkový plot:

Snáď najobľúbenejší typ je klasický latkový plot. Ten sa hodí predovšetkým na oplotenie pozemku na dedine, ale môžete ho použiť pokojne aj v meste. Oplotenie môže byť nízke, riedke, ale aj husté, pevné a úplne nepriehľadné. Asi sa nemusíme zmieňovať o tom, že najviac preferované sú prírodné drevité odtiene. 

Živý plot:

Hodí sa všade tam, kde sa nebojíte prieniku cudzích osôb a chcete, aby váš plot pôsobil skôr esteticky. Musíme však zdôrazniť, že takýto plot si vyžaduje pravidelnú starostlivosť, no venovaná trpezlivosť a neustála starostlivosť sa vám určite zúročí. 

Gabiónové konštrukcie:

Takýto moderný plot obsahuje drôtenú klietku vyrobenú zo zvarených oceľových sietí, ktoré sú vyplnené prírodným alebo lomovým kameňom. Vzhľad je síce trochu strohý a chladný, no hodí sa najmä k moderným neštandardným stavbám. 

Kamenné oplotenie:

Kamenné múry patria k tradičným verziám. Sú však finančne nákladnejšie a nie všade sa hodia. Jeho veľkou výhodou je minimálna potreba údržby. 

Plot z umelého kameňa:

Plot z umelého kameňa je vlastne plotom z betónu. Umelý kameň imituje skutočný kameň alebo tehlu. Takýto materiál môžete kombinovať aj s drevom a kovom. Skvelé je, že k výstavbe tohto oplotenia nepotrebujete plotové dielce, ale iba spevnenú plochu. 

Plotové bránky

Pri tvorbe oplotenia nesmieme zabudnúť ani na bránky, ktoré zaisťujú prístup na pozemok. Tie môžu byť jednoduché jednokrídlové alebo aj dvojkrídlové. Jednoduché bránky predstavujú klasický vchod pre osoby, dvojkrídlovými na pozemok vojde motorové vozidlo. 

5. Bonus: Interiér

Bonusovým bodom, ktorý zároveň ukončí náš seriál na tému stavba domu, je úprava interiéru. Jeho zariaďovanie by malo byť čerešničkou na torte, na ktorú sa budete tešiť najviac. Či už preferujete minimalistický štýl, retro alebo extravaganciu, určite vám pomôžu nasledujúce tipy, vďaka ktorým bude vaše hniezdočko príjemné a útulné. 

Farby

• Voľba správnych odtieňov farieb a ich kombinácia je kľúčom k úspechu. Výrazné farby ako žiarivá žltá, ohnivo červená či temná modrá dávajú každému interiéru silnú atmosféru, ale rýchlo sa okukajú. Je preto lepšie staviť na tlmené a svetlé tóny – tie priestor opticky zväčšia a navyše ho môžete podľa nálady obmieňať nápaditejšími doplnkami. 

Svetlo

• Svetlo dokáže divy, a tak ho využite v najvyššej možnej miere. Neschovávajte okná za ťažké závesy, zvoľte radšej ľahké záclonky. Centrálny zdroj osvetlenia je dobré doplniť menšími, lokálnymi v podobe bodových svetiel a lámp s rôznou intenzitou a dosahom.

Interiér

Interiér ako z obrázka môžete mať vďaka vyhľadávaču nábytku Biano, na ktorom nájdete túto a ďalšie podobné masívne šatníkove skrine.

Nábytok

• Poctivý masívny nábytok je krásny a vnáša príjemnú atmosféru, ale v malých miestnostiach by vás dusil. Radšej stavte na otvorené police, nábytok z odľahčených kovových konštrukcií či transparentného plastu. Do obývačky je lepšie si zaobstarať nízke otvorené skrinky či poličky vo svetlých odtieňoch, ktoré možno vyplniť farebnými krabicami, prútenými košíkmi alebo nábytkom na nožičkách, ktorý priestor odľahčuje, a keďže je vidieť aj pod neho, tak aj opticky zväčšuje. 

Úložný priestor

• Dostatok úložných priestorov je alfou a omegou pre pekné bývanie. Využite každé vhodné miesto na umiestnenie skriniek. Môžete ich urobiť prakticky neviditeľné, tým, že si necháte vyrobiť na mieru a na dvierka použijete rovnakú farbu, ako majú okolité steny. 

Interiérové dvere

• Moderný nádych interiéru dodajú posuvné dvere, ktoré taktiež šetria miesto. Síce oproti klasickým predstavujú finančne a technicky náročnejšie riešenie, dnes ich viete dostať v dokonale sadnúcich dizajnoch a materiáloch, čo v budúcnosti určite oceníte.

 Ak ste nenašli, čo ste hľadali, kontaktujte nás na +421 948 393 477 alebo nám napíšte na info@devlev.sk. Taktiež nás môžete kontaktovať prostredníctvom nižšie uvedeného kontaktného formulára. Radi vám poradíme. 

www.katalogoveprojekty.sk