Sklo ako dizajnový prvok v modernej architektúre

Sklo ako dizajnový prvok v modernej architektúre

Sklo je považované za vysoko kvalitný a najmä dizajnový prvok v modernej architektúre. Je to najmä z toho dôvodu, že dodáva priestoru nádych čistoty a priestrannosti. Puristické architektonické koncepty sú v súčasnosti veľmi populárne. Čisté línie, hladké povrchy a minimalistické zariadenie sú základom každého moderného interiéru.

Sklo a sklenené doplnky

Sklenené dlaždice a sklenené mozaiky sú v interiéri zaujímavé najmä svojim leskom a hĺbkou. Priestory, kde ich využívame, sa už neobmedzujú iba na  kúpeľne a kuchyne, pre ktoré sú materiály odpudzujúce vodu zvlášť vhodné. Vďaka ušľachtilému vzhľadu, jasným a žiarivým farbám, tieto materiály dodávajú miestnosti veľmi osobitý estetický vzhľad. 

Takýto materiál sa však výrazne líši od keramického alebo prírodného kameňa. Sklo je priehľadné, krehké a bez pórov, a preto má zlú priľnavosť. Preto by sa pri plánovaní sklenených povrchov mali dodržiavať určité špecifikácie týkajúce sa oblasti použitia a použitej lepiacej malty.

Sklo ako dizajnový prvok v modernej architektúre

Sklo ako dizajnový prvok v modernej architektúre

Vplyv lepidla na sklo

Sklenené dlaždice môžu byť štruktúrované, priehľadné alebo zafarbené. Najmä pri priehľadných a farbených materiáloch môže farba lepidla významne ovplyvniť celkový vizuálny vzhľad. Preto je najvhodnejšie biele lepidlo na dlaždice. Lepiaca malta by sa mala nanášať rovnomerne, podobne ako pri lepení, napríklad prírodných kameňov alebo bieleho mramoru. Tým sa predíde farebným rozdielom. Vďaka tomuto postupu bude dlažba po celej ploche vizuálne jednotná.

Sklo v interiéroch

Sklo v interiéroch

Sklenená mozaika v suchých a mokrých priestoroch

Oblasť použitia sklenených mozaík závisí od príslušného nosného materiálu a miesta použitia. Sklenené mozaiky sú k dispozícii ako sieťovina lepená na zadnej strane, lepená papierom na prednej strane a lepená fóliou tiež na prednej strane. Najčastejšie používaným variantom je mozaika lepená so sieťovinou na zadnej strane. Používa sa predovšetkým v suchých priestoroch.  V prostredí, ktoré je stále pod vodou, napríklad v bazénoch, sa vždy používa materiál prilepený na prednej strane. Pri papierovom variante je však ťažké odhadnúť rovnakú vzdialenosť jednotlivými lepenými dlaždicami v mozaikových plátoch.

TIP OD NÁS:  Odporúča sa papier pred vytvrdnutím lepidla odstrániť, pretože v tomto bode sú stále možné korekcie. Alternatívou sú fóliou spájané sklenené mozaiky. Tu je možné vidieť presnú vzdialenosť medzi mozaikovými plátmi.

Sklo v interiéri

Sklo v interiéri

Správna inštalácia

Bežné inštalačné malty sa na lepenie sklenených dlaždíc a mozaík neodporúčajú kvôli zlej priľnavosti. Pre sklenené mozaiky je teda nutné zvoliť špeciálne lepiace malty vhodné na hladké povrchy s vysokou priľnavosťou, napr. vysokovýkonné malty na báze reaktívnej živice. Najlepšie je konzultovať výber lepidla s výrobcom dlaždíc, aby ste predišli prípadným komplikáciám (nežiadúce odrazy svetla, tvorenie bublín v lepidle).

Sklenené architektonické prvky

Sklenené architektonické prvky

Záver

Obkladové materiály zo skla vďaka svojej rozmanitej farebnosti a výberu tvarov nemajú žiadne obmedzenia v oblasti dizajnu. Avšak manipulácia so skleneným materiálom sa výrazne líši od bežných dlaždíc. Dôležitý je najmä výber a spracovanie materiálu a vhodne zvolené lepidlo na dlaždice. Vždy by sa mali používať vysoko plastifikované lepidlá a reaktívne živicové malty s vysokou priľnavosťou.

Sklo v architektúre

Sklo v architektúre

V prípade, že aktuálne riešite túto problematiku alebo máte akékoľvek postrehy, pokojne nás kontaktujte na  +421 904 133 949 alebo nám napíšte na info@devlev.sk. Taktiež môžete využiť nižšie uvedený kontaktný formulár, radi sa o vás dozvieme viac. 

www.katalogoveprojekty.sk