Kontajnerový dom

Kontajnerový dom

Ak patríte medzi ľudí, ktorí sa pohrávajú s myšlienkou, že by si postavili kontajnerový dom, alebo sa vám len páčia, ste na správnom mieste. Ide totižto o zaujímavý typ stavby, ktorý sa teší obľube už aj na Slovensku. No ako si postaviť dom z lodných kontajnerov?

1. Keď už máte lodné kontajnery

Keď už máte kontajnery, všetky potrebné povolenia a dostatok chuti do roboty, môžete začať so stavaním. Odporúčame nájsť si firmu, ktorá má s podobnými stavbami už skúsenosti a vďaka tomu bude vedieť obsiahnuť viacero krokov stavby. Jedna firma tak môže robiť vonkajšiu izoláciu a zároveň úpravu interiéru. Je však dobré, keď nad oboma procesmi bdie niekto, kto domom z lodných kontajnerov rozumie.

Na výstavbu obytného domu sa najčastejšie používajú štandardné nákladné kontajnery v rozmere 40 stôp. Vnútorné rozmery takéhoto kontajnera sú: 
• výška – cca 2,4 m;
• dĺžka – 12 m;
• šírka – 2,35 m. 

Poznámka: Niektorí dodávatelia ponúkajú kontajnery už vopred upravené podľa vašich požiadaviek, vďaka čomu dostanete už predpripravený výrobok.

Kontajnerový dom: KROK 1
Kontajnerový dom: KROK 1

2. Budova je iba taká dobrá ako jej základy

Na začiatku vás čakajú všetky zemné práce, ktoré je nevyhnutné dobre premyslieť. Ide o dodávky rôznych inžinierskych sietí, akými sú elektrina, plynové vedenia, akumulačná nádrž na splašky, odtoky dažďovej vody či kanalizácia. Taktiež sú dôležité podmienky na stavenisku, prístup na stavenisko pre veľký žeriav, celkový návrh budovy, podnebie v danej lokalite a náklady na výstavbu. Nezabudnite na to, že ako pri každej stavbe domu, tak aj pri tejto potrebujete príjazdovú cestu, ktorú, ak nemáte, je potrebné na vlastné náklady dorobiť.

Rodinný dom IVETA

Zaujal vás tento projekt rodinného domu, ktorý je postavený Z LODNÝCH KONTAJNEROV? Pozrite si ho tu »Rodinný dom IVETA«

3. Konštrukčná fáza: Inštalácia kontajnerov

Táto fáza výstavby sa môže začať až po konečnom vyzretí betónu, čo bude trvať v priemere najmenej 22 dní od momentu naliatia základov. Ak staviate dom z lodných kontajnerov v štandardnej veľkosti 40 stôp, na ich presúvanie budete potrebovať mobilný žeriav s dostatočnou únosnosťou. Vďaka nemu umiestnite kontajnery podľa plánov, ktoré ste schválili pred výstavbou a pripojte ich k ich upevňovacím bodom v každom rohu. Krása prepravných kontajnerov spočíva práve v ich sile, pevnosti a v schopnosti ukladať sa presne na seba.

Kontajnerový dom KROK 2
Kontajnerový dom: KROK 2

Po nainštalovaní modulov nainštalujte vnútorné priečky. Je dôležité pamätať na to, že steny a strecha prepravných kontajnerov prispievajú k štrukturálnej celistvosti kontajnera i samotnej budovy, takže všetky úpravy kontajnerov musia byť pred odrezaním čokoľvek schválené odborníkom.     

„Rámová konštrukcia je nosná – väčšina tlaku je práve na nej. Taktiež na každom kontajneri je uvedená celková maximálna záťaž. Preto pri rezoch či akejkoľvek inej úprave myslite aj na tieto zmeny.“ 
Ing. Tomáš Mrva

4. Inštalácia okien, dvier či vetrania

V tejto fáze je už prevažná väčšina budovy na svojom mieste. Ďalším krokom je „utesniť“ budovu inštaláciou všetkých sklenených okien, dverí, svetlíkov a vetrania. Nezabudnite, že všetky otvory pre okná a dvere by ste mali dostatočne spevniť, aby bola konštrukcia stabilná a bezpečná.

Kontajnerový dom: KROK 3
Kontajnerový dom: KROK 3

5. Tepelná a zvuková izolácia

Izoláciu tohto ,,železného obra” je nevyhnutné si dobre premyslieť. Takáto izolácia musí byť bezchybná, pretože inak riskujete kondenzáciu vody na nesprávnych miestach. Ďalej myslite na fakt, že keďže kov, z ktorého sú kontajnery vyrobené, je výborným vodičom zvuku, je dôležité zabezpečiť nielen tepelnú, ale aj zvukovú izoláciu.  Na izoláciu domu z námorných kontajnerov možno využiť minerálnu vatu, penový polystyrén či polyuretánovú penu. Nevýhodou minerálnej vlny je, že jej životnosť nepresahuje 10 rokov. Po tomto čase postupne stráca svoje pôvodné vlastnosti. Penový polystyrén a polyuretánová pena (PUR pena) sa naopak inštalujú veľmi rýchlo vďaka ich hustým štruktúram a trvácnosť takéhoto materiálu je v priemere 20 rokov. Spomínané dva materiály zabezpečujú nielen teplo, ale aj protihlukové funkcie, ktorými minerálna vlna nedisponuje.

 
Kontajnerový dom: KROK 4
Kontajnerový dom: KROK 4

Po tom, čo stavbu poriadne zaizolujete a omietnete, môžete natrieť vnútro budovy. V tomto momente by 90% vášho nového domu z lodných kontajnerov malo byť hotových, a tak môžete pristúpiť dizajnovej fáze.

6. Aj kontajnerový dom musíte dať skolaudovať

Keďže vaše nové kontajnery sú určené primárne na bývanie alebo rekreáciu, je potrebné ich nechať skolaudovať. K tomuto kroku pristupujte až po tom, čo budete mať hotovú strechu s odvodnením a bleskozvodom, komíny, všetky okná a dvere, dokončené schodiská a balkóny so zábradliami, povrchové úpravy stien, podláh, stropov, inštalácie. Taktiež by mali byť dokončené všetky prípojky inžinierskych sietí (voda, kanalizácia, plyn) s meracími miestami a v kúpeľni sú umiestnené zariaďovacie systémy ako umývadlo, vaňa/sprcha, WC a podobne. Viac o tom, čo potrebujete ku kolaudácii, sa dozviete tu.

7. Vonkajšia úprava domu

Posledná fáza prác na vašom novom dome by mala byť už „doťukávacia“. Dom by mal byť už viac-menej hotový a pripravený na bývanie. Avšak budete potrebovať ešte vyriešiť prostredie, v ktorom sa vaša budova nachádza, a to aj v prípade, že ste stavali v meste, v lese, na púšti či kdekoľvek inde. Je to z toho dôvodu, že vaša stavba musí zapadať do danej lokality.

 
Kontajnerový dom: KROK 5
Kontajnerový dom: KROK 5

No čo sa týka samotnej stavby, v tomto bode už robíte z nového kontajnerového domu svoj vysnívaný domov. Na samotný exteriérový obklad budovy môžete použiť nasledujúce materiály: 

• Block House ako fasádny obklad, ktorý imituje drevený dom s jeho tvarom a textúrou.
• Omietka na fasády – okrem štandardných omietok odporúča Baumit prémiovú fasádnu omietku.
• Prírodný alebo umelý kameň je aktuálne veľkým trendom medzi fasádnymi obkladmi.
• Plastové obklady     

Ak ste nenašli, čo ste hľadali, kontaktujte nás na +421 904 133 949 alebo nám napíšte na info@devlev.sk. Taktiež nás môžete kontaktovať prostredníctvom nižšie uvedeného kontaktného formulára. Radi vám poradíme.

 www.katalogoveprojekty.sk