BUNGALOV ALEBO POSCHODOVÝ DOM?

BUNGALOV ALEBO POSCHODOVÝ DOM?

Bungalov patrí medzi najobľúbenejšie projekty domov. A preto, ak zvažujete stavbu domu, určite vám pomôže nasledujúci krátky prehľad o jeho výhodách a nevýhodách v porovnaní s poschodovým domom.

Bungalov: Nová generácia bývania

Bungalov, čiže prízemný dom bez poschodia, je v dnešnej dobe stále populárnejší najmä kvôli cenovo výhodnejšiemu a rýchlejšiemu postaveniu. Na Slovensku sa postupne čoraz častejšie presadzujú montované domy či drevodomy kvôli rýchlosti stavby a zjednodušeniu mnohých stavebných procesov. Ďalšou výhodou je, že za samotný projekt bungalovu zaplatíte menej, než za projekty poschodových domov. 

Jednoduchá a nenáročná stavba

Všetky bungalovy patria do kategórie jednoduché projekty domov, čo zaručí, že stavebné povolenie a územné rozhodnutie vybavíte rýchlo a efektívne v jednom konaní. Takýto dom i v obľúbenom tvare písmena L môžete mať, napríklad z ľahko rezateľného materiálu Ytong. Taktiež nie je tento dom náročný na údržbu a kvôli svojej bezbariérovosti je vhodný aj pre starších alebo imobilných ľudí.

Bungalov: Keď pekné a moderné bývanie ukrýva aj nevýhody

Vo všeobecnosti je bungalov o niečo náchylnejší na straty tepla kvôli väčšej ochladzovacej ploche obvodových stien vystavených vonkajšiemu prostrediu a kvôli unikaniu tepla cez povalu či strechu. Preto odporúčame zateplenie stropu, napríklad od Isover alebo riešenia inými spôsobmi vykurovania a zatepľovania.  Projekt bungalovu môže obsahovať aj ďalšie negatíva, ako napríklad fakt, že zaberie väčšiu zastavanú plochu, poskytuje menšie súkromie pre svojich obyvateľov kvôli len jednému podlažiu či minimálny výhľad na okolie. Naopak, ten určite nebudete potrebovať, pokiaľ máte krásnu terasu so záhradou.

„Bezbariérovosť ocenia najmä ľudia vo vyššom veku či rodiny s malými deťmi.“ 
Ing. Samuel Župa

Poschodový dom pre všetkých

Keď sa hovorí o rodinných domoch, väčšina ľudí si predstaví viacposchodový dom, ktorý je úspornejší na zastavanú plochu. Pri stavbe domu by ste v prvom rade mali premýšľať aj do budúcna a zhodnotiť, pre akú veľkú rodinu stavbu plánujete. Dvoj a viacpodlažné domy sú vhodné skôr pre veľké rodiny, úplne ideálne sú pre viacgeneračné rodiny, kedy je uľahčené rozdelenie súkromia pre každého člena rodiny.

Jedinečný výhľad pri rannej káve

Pri výbere poschodového domu si môžete splniť sen o raňajkách s výhľadom na balkóne. Pokiaľ ešte k tomu plánujete stavbu na kopci so scenériou naokolo, balkón neoľutujete. No pre tých, čo chcú mať každý deň iný výhľad, je ideálnym riešením náš mobilný dom či dom na kolesách KOLODOM

Veľkou výhodou poschodového domu je, že nočná časť je samostatne odlíšená poschodím od dennej. Taktiež, v prípade úzkych pozemkov, nebudete tieniť susedovi. A, samozrejme, z pohľadu kúrenia ide o výhodnejšie riešenie, keďže teplo sála hore.

Devlev, dom Alica
Zaujal vás tento projekt rodinného domu? Viac sa dočítate tu ˃˃˃ Rodinný dom ALICA so zelenou strechou

Naopak, za nevýhody možno považovať dlhší priebeh stavby či schody ako nepraktický doplnok vo vyššom veku či pri malých deťoch. No opäť je tu otázka, z akého materiálu stavať. Tehla sa považuje za spoľahlivú stavebninu, no my odporúčame siahnuť po pórobetóne, ktorý nielenže tehlu predbehne v spoľahlivosti udržovania tepla, ale tiež sa s ním ľahšie pracuje.

8 krokov k tomu, ako nájsť ten pravý

Ak si stále neviete dať rady, najlepšie bude, ak si odpoviete na nasledujúcich 8 faktorov, ktoré vám uľahčia rozhodovanie. Zamerajte sa na: 

  • veľkosť plochy pozemku,
  • početnosť rodiny,
  • umiestnenie pozemku,
  • typ strechy,
  • výber stavebného materiálu,
  • nevýhody schodiska,
  • výhody poschodia,
  • plány/obavy do budúcna.   

Ak ste nenašli, čo ste hľadali, kontaktujte nás na +421 904 133 949 alebo nám napíšte na info@devlev.sk. Taktiež nás môžete kontaktovať prostredníctvom kontaktného formulára, ktorý nájdete na www.devlev.sk/kontakt/. Radi vám poradíme.  www.katalogoveprojekty.sk