Bungalov alebo poschodový dom?

Bungalov alebo poschodový dom?

Či už sa rozhodnete postaviť dom bez poschodia alebo s poschodím, obe varianty majú svoje výhody aj nevýhody. Tie najpodstatnejšie, aspoň stručne, vysvetlíme v tomto článku.

Plusy a mínusy pri bungalove   

Bungalov, čiže prízemný dom bez poschodia, je v dnešnej dobe stále populárnejší a to hlavne u mladých ľudí, ktorí uprednostňujú novostavby. Kvôli jeho bezbariérovosti by však o podobnom type domu mali rozmýšľať aj starší a imobilní ľudia. Schody sa totižto časom stávajú veľkou komplikáciou, až miestom zranení. 

Ďalšou výhodou bungalovu je rýchlosť, akou ho viete mať postavený. Hlavne, ak sa rozhodnete pre stavbu z ľahko rezateľného Ytong-u. Tento materiál je ľahší ako tehla a praktický aj pri svojpomocnom stavaní. Pokiaľ sa však so stavbou až tak neponáhľate, investujte radšej čas a peniaze do kombinácie s tehlou. Ytong môžete použiť na stavbu priečok, no Porotherm tehla má svoje veľké výhody čo sa týka tepelnej izolácie. Tým sa dostávame k otázke vykurovania. Jednopodlažný dom je o niečo náchylnejší na straty tepla, nielen kvôli väčšej ploche vystavenej vonkajšiemu prostrediu, ale hlavne kvôli unikaniu tepla cez povalu či strechu. Odporúča sa preto zateplenie stropu, napríklad od Isover. 

Ako negatíva bungalovu v skratke môžeme zhrnúť: väčšiu zastavanú plochu, potrebu lepšej tepelnej izolácie, menšie súkromie len s jedným podlažím, minimálny výhľad na okolie. 

Napriek tomu, nie každý musí tieto aspekty považovať za nevýhody. Bungalov je veľakrát viac estetický a moderný. Balkón s výhľadom tiež nepotrebujete, ak máte peknú terasu so záhradou. Spôsobov vykurovania a zatepľovania je tiež viacero, preto záleží už len na vašom výbere.

Bungalov alebo poschodový dom?

Kedy zvoliť poschodový dom?   

Keď sa hovorí o rodinných domoch, väčšina ľudí si zrejme predstaví viacposchodový dom. Hlavne pri výchove dospievajúcich detí niekto považuje za výhodu oddelenie detí od rodičov poschodiami. Ako sme už spomínali pri bungalove, pri výbere poschodového domu sa zníži veľkosť zastavanej plochy. Výsledné rozhodnutie by ste preto mali urobiť na základe veľkosti pozemku, ktorý máte k dispozícii. 

Pri poschodovom dome, rovnako ako pri bungalove, tiež znova vyvstáva otázka, z akého materiálu stavať. Tehla sa považuje za spoľahlivú stavebninu, ktorá sa roky používala už v minulosti. No treba rátať s tým, že v minulosti boli kvalita a spôsob výroby tehly trochu iné. Preto asi radšej siahnite po pórobetóne, ktorý nielenže tehlu predbehne v spoľahlivosti udržovania tepla, ale bude sa s ním aj jednoduchšie pracovať. Pri porovnaní tepelných strát budete môcť rozdiel porovnať hlavne na základe veľkosti domu, stavebného materiálu a riešenia strechy či podkrovia. 

Ak sa teda budete hlbšie zamýšľať nad tým, čo bude drahšie a čo lacnejšie, skúste sa na to pozrieť aj z iného pohľadu. V prvom rade by ste totižto mali premýšľať aj do budúcna a zhodnotiť, pre akú veľkú rodinu stavbu plánujete. Dvoj a viacpodlažné domy sú výhodné skôr pre veľké rodiny, úplne ideálne sú pre viacgeneračné rodiny. A nie, nemusíte si nevyhnutne predstaviť niečo starodávne. Aj poschodový dom môže vyzerať štýlovo a moderne ako bungalov, pokiaľ to bola vaša prvotná voľba. Takýto typ domu zároveň uľahčuje rozdelenie súkromia každého člena rodiny a môžete si splniť aj sen o raňajkách s výhľadom na balkóne. Pokiaľ ešte k tomu plánujete stavbu na kopci so scenériou naokolo, balkón neoľutujete. 

V konečnom dôsledku bude najlepšie, ak si vypíšete nasledujúce faktory a po ich zhodnotení budete vedieť, na čom ste:

 – plocha pozemku, početnosť rodiny, umiestnenie pozemku, výber strechy, výber stavebného materiálu, nevýhody schodiska, výhody poschodia, plány / obavy do budúcna.

Bungalov alebo poschodový dom?

Neviete si vybrať ten najvhodnejší projekt pre vás?

Ak ste nenašli, čo ste hľadali, kontaktujte nás na +421 904 133 949 alebo nám napíšte na info@devlev.sk. Taktiež nás môžete kontaktovať prostredníctvom nižšie uvedeného kontaktného formulára. Radi vám poradíme. 

www.katalogoveprojekty.sk